Operácia očných viečok VISUMED

Ako prebieha operácia očných viečok? Čo očakávať pred, počas a po zákroku

Vekom dochádza nielen k strate elasticity kože ale aj tvorbe kožných nadbytkov a poklesu kože na viečkach. Vznik ovisnutých viečok môže byť ovplyvnený viacerými faktormi ako dedičnosť, typ kože, životospráva, alergie, ochorenia obličiek atď. Nejde však len o chybu estetickú, ale aj funkčnú, ktorá vyvoláva pocit únavy a bolestivosť očí.

Pre koho je blefaroplastika vhodná?

Operácia je vhodná pre ženy aj mužov, ktorí sa chcú zbaviť previsnutej kože a vačkov pod očami. Obvykle sa odporúča po 40. roku života, ale v opodstatnených prípadoch sa dá vykonať aj skôr. Blefaroplastika nie je len estetickým zákrokom, ale prináša aj funkčné zlepšenie – zbaví vás pocitu ťažkých viečok a únavy očí.

Výhody blefaroplastiky

 • Odstránenie previsnutej kože a vačkov pod očami
 • Omladenie a osvieženie vzhľadu
 • Zlepšenie funkčnosti viečok
 • Zvýšenie sebavedomia
 • Dlhodobý efekt

Ako sa pripraviť pred zákrokom?

Ak ste zdraví, žiadna špeciálna príprava nie je potrebná. Pred zákrokom informujte lekára o liekoch, ktoré užívate, a o prípadných alergiách. Pokiaľ užívate lieky na riedenie krvi, odporúčame vysadiť ich 7-10 dní pred operáciou z dôvodu vyššieho rizika výraznejšieho krvácania. U žien nie je vhodné operáciu podstupovať počas menštruácie. Dva dni pred zákrokom môžete začať užívať homeopatiká (Arnica Montana 15CH), v ich užívaní je vhodné pokračovať aj po operácii (prípadne v kombinácii so Staphysagria 15CH). Pokiaľ nosíte umelé riasy, pred operáciou by ste ich mali odstrániť. V deň zákroku nie je vhodné aplikovať na očné okolie krémy a make-up. Nie je nutné byť nalačno, môžete sa najesť i napiť a užiť svoje pravidelne užívané lieky.

Ako operácia prebieha?

Blefaroplastika sa vykonáva ambulantne v lokálnej anestézii. Na začiatku zákroku si operatér naznačí rozsah prebytočnej kože, ktorú v priebehu operácie odstráni. Operatér odstráni prebytočnú kožu a tuk a v prípade potreby upraví aj svaly viečok. Koža viečka sa potom šije nevstrebateľným stehom. Rez je vedený v prirodzenej ryhe horného viečka alebo tesne pod riasami na dolnom viečku, takže jazvička je takmer neviditeľná. Okrem injekcie s anestetikom je zákrok absolútne bezbolestný a trvá asi hodinu. V prípade, že sa operujú aj dolné viečka, doba zákroku sa predĺži na 2 hodiny.


Aký je režim po operácii?

 • Odporúčame ponechať tlakový obväz minimálne 2 hodiny po operácii. Po zákroku je vhodné prikladať na viečka studené obklady (napr. gélové vankúšiky či masky) a dodržiavať kľudový režim (nedvíhať ťažké bremená, vyhýbať sa fyzickej námahe).
 • Fyzicky nenáročnú (kancelársku) prácu môžete vykonávať už 5. deň po operácii. Športová a fyzická záťaž sa odporúča až po dvoch týždňoch od samotného zákroku.
 • Stehy sa vyberajú 7-9 dní po operácii.
 • S jemnou masážou jaziev je nutné začať na 10.-12. deň po blefaroplastike. Môžete pri tom použiť mastný krém či špeciálny krém na zjemnenie jazvy.
 • Opuchy a modriny na koži viečok a v okolí očí zvyčajne zmiznú do 10-14 dní. Na operované viečko sa aplikuje antibiotická masť podľa odporúčania lekára. Na tlmenie bolesti môžete užívať bežne dostupné analgetiká podľa potreby. Odporúčame spať so zvýšenou polohou hlavy (v polosede) a na chrbte.
 • Operovanú oblasť by ste nemali vystavovať slnečnému žiareniu minimálne po dobu dvoch mesiacov, inak by mohla jazva stmavnúť. Preventívne preto odporúčame jazvu pri pobyte na slnku kryť krémom s vysokým UV filtrom.
 • Celý proces hojenia trvá 3-6 mesiacov, po ktorých môžeme hodnotiť výsledný efekt operácie – svieže a omladené oči – a jazvičky by už mali byť takmer neviditeľné.

Blefaroplastika je efektívny zákrok, ktorý vám pomôže zbaviť sa ovisnutých viečok a vačkov pod očami a omladnúť o pár rokov. Rezervujte si bezplatnú konzultáciu a my vám radi poradíme a zodpovieme všetky vaše otázky.